سفره های هفت سین و المان های مناسبتی

سفره ای که با فرا رسیدن سال نو ایرانیان در منازل، محل کار، میادین می آرایند. این سنت از گذشته کهن جزو آئین باستانی ما بوده، که به کشورهای حاشیه ایران هم منتقل شده است. دیوان امیر بهاءالدین برندق خجندی در سال های 757 – 835 قمری، قدیمی ترین سند ذکر شده هفت سین است. اولین اشاره در تاریخ شاهان ایرانی نیز به زمان ساسانیان و سپس قاجاریان برمی گردد. سلطان احمد میرزا عضدالدوله پسر فتحعلی شاه قاجار به رسم نوروز در، دربار اشاره کرده است. همچنین در سفرنامه تاریخ نگار فرانسوی، هانری رنه و ویلسون نیز ذکر شده که در اواخر قاجار بوده است.

انواع سفره هفت سین شهری:

معمولا سفره هفت سین دسته بندی خاصی ندارد اما عموما ۳ نوع سفره هفت سین وجود دارد که به عبارت زیر می باشند:

سفره هفت سین خانگی: سفره هفت سین خانگی را معمولا در ایام نوروز پهن می کنند .

سفره هفت سین اداری: (این سفره هفت سین یک سفره عمومی است و معمولا به پاس احترام به شروع سال نو در ورودی های مجتمع های مسکونی ، ادارجات دولتی و خصوصی و … بر پا می شود. این مدل سفره هفت سین کمی از سفره های خانگی بزرگ تر انداخته می شود)

سفره هفت سین شهری: به پاس از شروع سال نو در سطح شهر ، میدان های بزرگ شهری ، معابر مهم و پر بازدید شهری بر پا می گردد و معمولا سفره های هفت سین شهری در مساحت بزرگی بر پا می شود و خرید سفره هفت سین شهری هر ساله توسط شهرداری ها انجام می گیرد و مورد توجه مسافران شهری است.

برای خرید سفره هفت سین شهری و المان های مناسبتی دیگر با ما در تماس باشید.

راه های تماس با شرکت ایده مجریان رستاک

این صفحه را با دیگران به اشتراک بگذارید